Ana sayfa » D&D 5e Cüce Rahip Rehberi

D&D 5e Cüce Rahip Rehberi

Yazar Vijacks
0 yorum
5
(2)

Cüce Rahip

Öncellikle selamlar! Ben daha önce hiç Türkçe Dungeons and Dragons 5e için karakter rehberi görmedim. Sonra kendi kendime dedim ki “hadi bir tane ben yazayım, belki birilerine faydam dokunur”. Öncellikle neden cüce diye soracak olursanız bu aralar rolünü yapmasını en sevdiğim ırktır kendileri ve karıncalar kadar çalışkan ve disiplinli olmaları da bana kendilerini sevdiriyor.

 

Alt-Irk Olarak Ne Seçmeliyim?

Bildiğiniz üzere cücelerin 2 tane alt-ırkı vardır. Bunları sitemizin D&D Irklar Serisi – 1. Kısım – Dwarf yazısında geniş geniş açıklanmıştır, ama ben yine de burada kısa bir şekilde özetleyeceğim.

Tepe Cücesi:

Bu dostlarımız Dayanıklılık (constitution) puanlarına +2 almakla beraber, Akıl (Wisdom) puanlarına da +1 alıyor. Bir rahibin asıl büyü yapma yeteneğinin Akıl olduğunu düşünürsek bu konuda bir numara olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca rahiplerin canları d8 üzerinden hesaplanması onlara bir kırılganlık veriyor, tepe cüceleri ise atladıkları her seviye başına fazladan 1 maksimum can ile bu kırılganlığın önüne az da olsa geçebiliyor.

 

Dağ Cücesi:

Bu cüceler de Dayanıklılık (constitution) puanlarına +2 almasının yanına, +2 Kuvvet (Strength) puanı alıyorlar. Bu da onları ön safhada neredeyse mükemmel kılıyor. Tabi bu cücelerin Akıl (Wisdom) puanı almaması kötü, biz de bu cüceleri Savaş, Fırtına gibi rahip alt-sınıflarına yönlendirebiliriz. Bu cüceler ayrıca hafif ve orta zırhlarda uzmanlık kazanıyorlar; bu sebepten ötürü zırh uzmanlığı almayan alt-sınıfları da seçebiliriz.

 

Alt-Sınıf Olarak Ne Seçmeliyim?

 

Kısa bir cevap olarak: istediğini. Bu kadar basit ama şöyle bir öneride bulunabilirim: cüceler de ırklarından gelen özellikleri sayesinde bazı askeri silahlara uzmanlık kazanıyorlar ve bazı rahip alt-sınıfları sadece ağır zırhlara uzmanlık kazanıyor (Ocak v.b). Bu sayede savaşlarda can basma makinesi dışında elinizdeki çekiçle düşmanlarınızın kafasını ezebiliyorsunuz.

 

Puanlarımı Nasıl Dağıtmalıyım?

Bir rahip olarak bu puan dağıtımı sizin alt-sınıfınıza çok bağlı. Burada size 11 tane alt-sınıfı teker teker anlatıp sıkmak istemiyorum. Size şöyle bir öneri verebilirim sanırım: Akıl (Wisdom) sizin büyü yapma özelliğinizdir, eğer büyü yapma üzerine odaklanan bir alt-sınıfınız varsa (Yaşam, Bilgelik, Doğa, Işık v.b) kesinlikle Akıl puanını yüksek tutmanızı öneririm. Eğer Savaş ve Fırtına gibi önde savaşan bir alt-sınıfınız varsa Dayanıklılık (constitution) ve Kuvvet (Strength) skorunuzu 16 gibi başlatıp Akıl skorunuzu 14 gibi bir sayıda tutmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Hüner (Feat) Olarak Ne almalıyım?

Kesinlikle almalısınız dediğim hüner kesinlikle War Caster (Savaş Büyücüsü) hüneridir. Bu hüner, elleriniz dolu olmasına rağmen bedensel bileşen isteyen büyüleri yapmanıza izin veriyor ve konsantrasyon büyülerini avantajlı atıyorsunuz. Eğer genellikle konsantrasyon büyülerine odaklanacaksanız, Resilent (Dirençli) hüner önerilebilir. Bu hüner bir skorunuza +1 vermenize ve uzman olmadığınız bir kurtulma zarında uzman olmanızı sağlar; ayrıca bu hüner ile Dayanıklılık (constitution) kurtulma zarlarında uzmanlık kazanarak konstanrasyonunuzu koruyabilirsiniz. Büyü haznenizi geliştirmek için ise Magic Initiate (Büyü Öğrencisi) hünerini alabilirsiniz. Bu hünere basit bir örnek verecek olursak: büyü listesine erişemediğiniz druid büyü listesinden Goodberry (İyi Böğürtlen) büyüsünü alarak, takımınıza olan faydanızı arttırabilirsiniz.


Evet burada yazımızın sonuna geliyoruz. Belki farklı düşünceleriniz vardır bunları yorum kısmında belirtirseniz çok müteşekkir olurum. Kendinize çok iyi bakın, hoşça kalın.

 

Fantastik Edebiyatı Dönüm Noktası
Nostalji Kuşağı: Sacred

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir