Ana sayfa » Nostalji Kuşağı : Sacred

Nostalji Kuşağı : Sacred

Yazar Brujah
0 yorum
5
(1)

2004 çıkışlı Diablo tarzı oyunların ilgi gördüğü yıllarda dönemine göre iyi grafiklere ve renk paletine sahip olan, rol ögeleri barındıran çok güzel bir oyundur Sacred. İlk sıfır bilgisayarımı aldığım Windows Vista döneminde saatlerimi geçirdiğim bu oyunu geçenlerde oyunsuz kaldığım bir dönemde kurup şimdiki kafa yapım ile oynadım. Fakat eskiden severek oynadığım bu oyun günümüz oyunlarına ve grafiklerine alışmış ben için hala güzel vakit geçirebileceğim bir oyun muydu? Buna cevabım kesinlikle EVET. Hala beni heyecanlandırıyor çünkü o zamanlarda yabancı dilim çok iyi olmadığı için saatlerimi sadece yaratık kesip at sürerek geçiriyordum. Oyun bize ilk başta 6 seçilebilir karakter veriyor. Underworld Ek Paketi ile Dwarf ve Daemon sınıfları eklenerek seçilebilecek karakter sayısı 8 oluyor.

Sacred Underwold Ek Paketi

Seçilebilir Karakter Sınıfları

Tüm ek paketlerin dahil olduğu Gold sürümünde yer alan sınıflar:

  1. Battle Mage
  2. Gladiator
  3. Wood Elf
  4. Dark Elf
  5. Daemon
  6. Dwarf

Sacred: Gold dönemine göre büyük bir hikaye ve haritaya sahipti. Plus Ek Paketi ile iki bölge oynanabilir olarak eklendi. Diablo severlerin alışık olduğu izometrik kamera açısı ve canlı renk paletinin yanı sıra ata binme ve görsel açıdan doyurucu harita görünümü bu eski oyunu Diablo gibi kült bir oyundan ayırmaktadır. Seçtiğimiz tüm karakterlerin doğum bölgesi ve hikayesi farklıdır. Karakter seçim ekranında Dark Elf karakterinin o sesi yıllar sonra bile beni etkiledi. Yaklaşık 14 sene sonra  ilk kez girdiğim zaman eski heyecanımı uyandırdı. Saatlerce oynadım ve bu içeriği yazacak duruma geldim.

Sacred Oyun Haritası

Bu oyun benim sevdiğim bir oyun olmasına rağmen serinin diğer oyunlarını oynamadım. Çünkü Sacred oyunları ikinci oyun itibari ile eski çizgisinden çıkıp JRPG tarzı bir hava büründü. Bu tip oyunlar karanlık oldukça güzel oluyor. Hepimiz Diablo‘nun o karanlık evrenini sevdik değil mi? Bizi oyuna bağlayan zindanların ve mağaraların soğukluğu olmadı mı? Yeni çıkan oyunların da bu ölçüyü kaçırdıkları için serinin devam oyunlarına hiç ilgi duymadım. Sacred oyununda görsel anlamda rahatsız edici birkaç tespitim oldu. Yoğun ağaç kaplaması kullanımı sebebi ile iyi sayılabilecek bilgisayarlarda bile anlık FPS düşüklükleri yaşanıyor. Uzak kamera bakış açısında biraz sinir edici durumlar oluşuyor. Fakat yakın kamerada bu şekilde bir sorun oluşmuyor. Ben o zamanlar bunu nasıl oynadım diye düşünmeden edemedim çünkü oyundan çıkınca hafif bir göz ağrısı çektim. Sanırım gözlerimde yıllar içinde iyi grafiklere alışmış olmalı ki bu durumu kabullenemedi. 2004 yapımı bir oyuna göre güzel vakit geçirebileceğiniz bir oyun diyebilirim.

Oyunun Artıları & Eksileri

Artı Yönleri Eksi Yönleri
Dönemine göre güzel bir açık dünya sunuyor. Görsel açıdan zamanın çok gerisinde kalmış.
Türevi oyunlarda sık görülmeyen ata binme özelliği. Kontroller rahat bir deneyim yaşatmıyor.
Karakter paneli oldukça yaratıcı olarak tasarlanmış. Oyun senaryosu çok basit kalmış.
Farklı karakterlerin kendi hikayeleri olması. Görevler genelde tek düze.
16 kişiye varan çoklu oyuncu özelliği. Zırh, silah veya eşyaların görsel çeşitliliği az olmuş.
Geniş bir harita kullanımı. Zindan ve mağaraları yeteri kadar zor değil.

Bu içeriğimizin de sonuna geldik. Nostalji Kuşağı serimizi beğendiyseniz bize yorum olarak bildirebilirsiniz. Sağlıklı kalın, Roleplay Turk ile kalın.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir