Ana sayfa » Fantastik Edebiyatın Dönüm Noktası – Ezeli Şampiyon ve Melnibonéli Elric

Fantastik Edebiyatın Dönüm Noktası – Ezeli Şampiyon ve Melnibonéli Elric

Yazar Moonglum
0 yorum
5
(1)

Hangi Dönüm Noktası?

Fantastik edebiyatta Elric karakteri ve beraberinde Ezeli Şampiyon(Eternal Champion) karakterlerinin yeri her zaman ayrıdır. Bu karakterler, bütünüyle Fantastik edebiyatın gidişatını değiştirmiş ve ana karakter üzerinden evren sunumunun öncüsü olmuştur. Fantastik edebiyat okuyucularının çoğunun bildiği, Unutulmuş Diyarlar, Kral Katili Güncesi, Ejderha Mızrağı, The Witcher gibi seriler, Michael Moorcock’un yazmış olduğu, başta Elric Destanı olmak üzere, Ezeli Şampiyon(Eternal Champion) karakterlerinin açtığı yoldan gitmişlerdir.

Tolkien’in başlı başına bir tür haline getirdiği Fantastik Edebiyatta karakterlerin üzerinden evren anlatılmazdı. Anlatılan evren ve olay örgüsü içinde karakterler anlatılırdı. Ancak Michael Moorcock’un yazdıkları ile ilk defa tek bir karakterin yaşadıkları anlatılarak, yaratılmış fantastik evrenler ve onların içlerindeki olaylar, hikayeler okuyucuya aktarıldı. Bu nedenle başta Elric Karakteri olmak üzere, Ezeli Şampiyon bir çok fantastik edebiyat okuyucusunun haberdar olması gereken bir konu.

Elric’in Doğuşu

Ezeli Şampiyon’un oluşum sürecinde yazılan ilk karakter Elric oldu. İlk başlarda 1950’li yılların sonlarında kendini çeşitli dergilerde gösterse de ilk bitmiş hikayesi, Rüya Gören Şehir(The Dreaming City) 1961 yılında Science Fantasy dergisinde yayımlandı. Genç Krallıklar adlı topraklarda, bir zamanların büyük ve şanlı imparatorluğu Melniboné’nin albino imparatoru Melnibonéli Elric’in hikayesi ilk kez o zaman fantastik edebiyat severler ile buluştu. Rüya Gören Şehir, kendi imparatorluğundan kuzeni Yyrkoon tarafından sürülen Elric’in tahtını geri alma çabasını ve hem kuzeni hemde ilk aşkı olan Cymoril’i kurtarmaya çalışmasını konu alıyor.

Melnibonéli Elric

Science Fantasy gibi dergilerde çeşitli hikayeleri yayımlanan Elric, 1972 yılında Elric of Melniboné ismi ile kitap olarak basıldı. 1990’lı yıllara kadar Elric hikayeleri yazılmaya ve basılmaya devam etti. Elric karakteri genel olarak kaderinin esiri  olmuş ve melankolik bir şekilde dostu Ayhüznü ile Genç Krallıklar’ı turlayan bir karakter. Ancak etrafta avare avare gezinmesinden karakterin boş olduğu zannedilmesin çünkü kendisinin kaderi herkesten daha büyük. Çoklu evren de düzeni sağlamak.

Kozmik Denge, Kaos ve Düzen

Elric ve diğer Ezeli Şampiyon hikayeleri de aynı çoklu evrende geçer. Bu çoklu evren, Kaos ve Düzen’in savaşına kozmik dengenin bozulmasına maruz kalır. Ardından kozmik denge tarafından bir karakter ortaya çıkartılır, Ezeli Şampiyon. Kaos ve Düzen ne kadar yenilirse yenilsin, çoklu evrenin bir tarafında her zaman varlığını sürdürür ve işin sonunda birbirleri ile çakışan çıkarları sonucunda, tanrısal güç sahibi Kaos ve Düzen lordları arasında ölümlülerin dünyasında devasa ve kanlı savaşlar başlar. Bir taraf diğerinden daha büyük bir güç elde ettiği vakit Kozmik Denge bozulur. Ezeli Şampiyon ise bizzat Kozmik Denge’nin bir gölgesi, bir yansıması gibidir. Bu nedenle işleri genellikle kaderine uyarak Ezeli Şampiyon düzeltir.

Şampiyonların Ortak Yönleri

Ezeli Şampiyonlar birbirlerinden farklı görünüşte, farklı isimlerle, farklı dünyalarda yaşarlar. Ancak özünde hepsi birdir. Bir bütünün parçalarıdır. Bu nedenle hepsinin ortak sahip olduğu bazı motifler vardır. Bunlardan en önemlisi şüphesiz kara kılıç motifi. Bu motif kahramanımızın gücünün ana kaynağı olmakla birlikte onu sonsuz melankoliye sürükleyen şeylerinde başında gelir. Aynı zamanda bir çok bahtsızlıklarının da sebebi yine bu motiftir. Elric karakteri bu motifi Fırtınayaratan olarak taşır. Kendi ruhu, kişiliği, benliği olan ve kana ve ruha aç bir kılıç. Düşmanlarının içine girdiği anda ruhlarını emen ve taşıyıcısı Elric’e hayatta kalabilmesi için güç veren bir kılıçtır bu. Ancak bu mel’un kılıç en çok sahibin dostlarının, sevdiklerinin ruhundan hoşlanır. Bu nedenle Elric karakteri, akraba katili, dost katili olarak nam salmıştır kendi dünyasında.

Corum Jhaelen Irsei

Corum Jhaelen Irsei

Ezeli Şampiyon karakterlerinden olan Corum ise bu motifi Kayıp Tanrılar’ın eli ve gözü olarak taşır. Bu el ve göz ona öldürdüğü düşmanlarını savaş alanında kullanmak için çağırmasını sağlar. Ancak bu motifi alırken ölümsüzlüğü de kazanmıştır. Ölümsüzlük bir çok insana tatlı, güzel veya havalı görünebilir ancak Corum ölümsüzlüğü nedeni ile sevdiği ve değer verdiği insanların ölümünü seyretmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle kimseye bağlanamaz ve dostluk kuramaz. Yalnızlık onun ruhunu sürekli kemirir.

Diğer Şampiyonlardan Dorian Hawkmoon bu motifi alnındaki Siyah Mücevher olarak taşır. Aynı zamanda Rün Asasını ele geçirir ki Rün Asası, Kara Kılıç ile birlikte Kozmik Denge’yi oluşturan motiflerden biridir.

Ezeli Şampiyonlar sadece kurgusal evrenlerde kozmik dengenin varlığını sağlama almıyor, kendi dünyamızda da Kaos ve Düzen arasında ki savaşa dahil oluyorlar. Kimi zaman İngiltere’de bir dük, kimi zaman Almanya’da albino bir savaşçı olarak karşımıza çıkıyorlar.

Ezeli Şampiyonların ortak özelliklerinden diğerleri ise, hepsinin evlerinin yıkımına tanıklık etmesi, sevdikleri kadının ölümüne şahit olmaları, hiçbir zaman içinde bulunmak istemedikleri bir kader çizgisinin esiri olmaları. Bu konuda fazla ayrıntı veremeyeceğim çünkü ağır spoiler içeriyor bu konular.

Turin ile Benzerlikleri

Belki birçoğunuz Silmarillion’u okumuştur. Silmarillion da ki hikayelerin arasından Hurin’in Çocuklarını da mutlaka okumuş veya duymuşsunuzdur. Hurin’in Çocuklarında anlatılan Turin Turambar’ın öyküsü Elric ile ciddi benzerlikler göstermektedir. İki karakterde ejderha miğferi giyer. Kara kılıç olarak adlandırılan bir kılıç taşır. Kaderlerinin esiri olup sevdiklerinin ölümüne sebep olurlar. Tolkien mi Moorcock’tan esinlendi, Moorcock mu Tolkien’den esinlendi, yoksa ikisi de bu karakterleri birbirlerinden habersiz mi yazdı bilmiyorum ancak bence bu iki karakterin benzerliği gerçekten hoş detaylar.

Çoklu Evrende Geçen FRP Sistemi

Fantastik edebiyatta bu kadar etkili bir rol oynayan karakterin FRP kültüründe de bir izi var elbette. Bulabileceğiniz en iyi Dark/High Fantasy Roleplay sistemlerinden birisinin doğuşuna sebep oluyor. Sistemin ismi Stormbringer. Yakın bir zamanda sistemle ilgili tanıtım yazısı yazmayı planlıyorum. Eğer FRP kültürünü seviyor veya meraklısıysanız, Dark/High Fantasy FRP sistemlerinin nasıl olduğuna bakmak belki ilginizi çekebilir.

Son Olarak

Fantastik edebiyatın bu günlerine gelmesinde büyük rol oynayan Elric serisini ve eğer bir gün bulabilirseniz Michael Moorcock‘un yazdığı diğer Ezeli Şampiyon hikayelerini okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Fantastik edebiyat için dönüm noktası olan bu muazzam karakterlerin muazzam hikayelerini mutlaka her fantastik edebiyat okuyucusunun okuması gerek. O kadar iddialıyım bu konuda. Sizinde bu eserleri okuduktan sonra aynı fikre sahip olacağınıza eminim.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir