Ana sayfa » Unearthed Arcana – 8. Kısım – Belagat Koleji Ozan

Unearthed Arcana – 8. Kısım – Belagat Koleji Ozan

Yazar Thunder
0 yorum
5
(1)

Fazla bekletmediğimizi umarak yeni yazımıza geçiş yapalım!


Belagat Koleji

 Dungeons and Dragons’da Belagat Kolejinin takipçileri, hitabet sanatında ustadırlar. Bu kişilere göre ikna yüksek bir sanat olarak kabul edilir. İyi gerekçesi olan ve iyi konuşulmuş bir argüman, nesnel hakikatten evla olduğunu kanıtlar. Bu ozanlar mantığının ve dramatik kelime oyunlarının birer harmanını kullanır, ve bunun sonucunda da karşı tarafın “gönlünü almak” için dramatik sözleriyle neredeyse nabızlarını keser.

 

Evrensel Hitabe

 3. seviyeden itibaren, herhangi bir canlıyla konuşma, ve muhakeme etme yeteneğinine sahip olursun. Bonus aksiyonunu kullanarak, Ozan İlhamı zarının bir tanesini tüketebilirsin. Bunu yaptığında Ozan İlhamı zarını atarsın, ve 60 fit yakınında görebildiğin, zarın sonucuna eşit sayıda varlık seçersin. 10 dakika boyunca seçilen varlıklar büyülü bir şekilde seni anlar, ve dilin her ne olursa olsun, onlara karşı atacağın Karizma zarların avantajlı olur. Bu özellik hiç bir dil bilmeyen bir yaratık üzerinde bile etkilidir.

 

 

Huzur Verici Sözler

 3. seviyeden itibaren, büyü yuvanı harcamadan duyguları bastır (calm emotion) büyüsünü yapabilirsin. Bu özelliği Karizma bonusun kadar yapabilirsin, ve uzun dinlenme bitirdiğinde tüm haklar yenilenir.

 

İnkârsız Mantık

 6. seviyeden itibaren, dilini düşmanlarını küçük düşürmek, veyahut dostlarını cesaretlendirmek için kullanabilirsin.

 Bonus aksiyonunu kullanarak, bir Ozan İlhamı zarını tüketirsin. 60 fit yakınında seni duyabilen bir varlık seçersin, arından Ozan İlhamı zarını atıp şu etkilerden birini seçersin:

  • Hedef Ozan İlhamı zarına eşit psişik hasar alır, ve hedef senin büyü kurtulma zarına karşılık Zeka (intelligence) kurtulma zarında başarılı olması gerekir. Eğer başarılı olamazsa, (senin) sonraki turunun sonuna kadar atacağı kurtulma zarlarına dezavantaj kazanır. Başarılı olur ise de bir etkisi yoktur.
  • Hedef Ozan İlhamı zarının sonucuna eşit şekilde can yeniler, ve hedef (senin) sonraki turunun sonuna kadar atacağı kurtulma zarlarına avantaj kazanır.

 

Bulaşıcı İlham

 14. seviyeden itibaren, ne zaman bir varlık yetenek zarına, saldırı zarına, veya kurtulma zarına senin Ozan İlhamı zarını ekleyip başarısız olursa, Ozan İlhamı zarını halen tutabilir.

 Ek olarak, ne zaman bir varlık yetenek zarına, saldırı zarına, veya kurtulma zarına senin Ozan İlhamı zarını ekleyip başarılı olursa, kendi reaksiyonunla 60 fit yakınında görebildiğin farklı bir varlığı (buna sen de dahilsin) cesaretlendirebilirsin. Bu durumda kişiye hakkını harcamadan Ozan İlhamını verebilirsin. Bu reaksiyonu Karizma bonusuna eşit sayıda kullanabilirsin (minimum bir kere), ve uzun dinlenme gerçekleştirdiğinde tüm hakların yenilenir.


 Yazımızı, beğendiğinizi umarak sonlandırıyoruz. Konunun meraklısı iseniz veya başka bir konunun meraklısı olmak istiyorsanız, aşağıdaki yazıları okumayı unutmayın!

 

 

Unearthed Arcana – Soylu Cin Warlock 

Eberron – 3. Kısım

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir