Ana sayfa » Eberron – 3. Kısım – 13 Diyar – 1.Bölüm – Daanvi, Dal Quor, Dolurrh

Eberron – 3. Kısım – 13 Diyar – 1.Bölüm – Daanvi, Dal Quor, Dolurrh

Yazar Thunder
1 yorum
4.7
(3)

Eberron

Önceki yazımızda sizlere Eberron‘un kozmolojisinden, ve coğrafyasından bahsettik. Bu yazımızda da, sizlere önceki yazımızda biraz bahsettiğimiz “13 Diyardan” bahsedeceğiz. İyi okumalar, güç sizinle olsun!


Daanvi, Kusursuz Düzen

Daanvi yerlisi, Formian’lar

 Kusursuz Düzen Daanvi, Eberron‘un düzlemlerindeki hukuku temsil eder. Daanvi‘deki tüm canlılar, kusursuz bir ahenk içinde yaşar.

 Daanvi, formian yerlilerin temiz bir şekilde tahıllarını ektiği, sakin bir şekilde yaşadığı, düzenin bir düzlemi olarak tanımlanmıştır. Melek Birlikleri, gökyüzünde devriye gezerek, düzlemsel maceracıları, kaşifleri ve tüccarları karşılarlar.

 Formian adı verilen, yerlilerin düzlemler arası koloni ağı kurmuş olduğu düzlem Daanvi’nin Takarrüp süresi 400 yılda 100 yıl, üçralaşma süresi de yine 400 yılda 100 yıldır. Halk dilinde takarrüp süresince Eberron‘un daha dengeli olduğu söylense de, kanıtlanmış spesifik bir etkisi yoktur. Bu durum ücralaşma için de geçerlidir.

Dal Quor, Rüyaların Diyarı

 Rüyaların Diyarı Dal Quor, insanların uykularında ziyaret ettiği düzlemdir. Bu düzlem aynı zamanda, Eberron‘u fethetme hayalleri kuran, psiyonik simbiyozlar olan Quori‘lerin de yuvasıdır. Dal Quor‘un yörüngesi, Devler Çağında Quori istilasını durdurmak için geri döndürülemez bir şekilde hasar görmüştür. Bu zamandan beri, Materyal Düzlemden Dal Quor’a ulaşmanın tek yolu, rüyaların psişik aktarımıyla gerçekleştirilir.

Quori, Psiyonik Simbiyoz

Bu düzlem rüyalar ile çevrilidir – insanların hayalledikleri sözde gerçeklikler. Bu diyar, son derece morfik, ve subjektif bir yer çekime sahiptir, ve yine kendine has bir zaman akışı vardır (Dal Quor‘daki her 10 dakika, Materyal Düzlemdeki 1 dakikaya eşittir). Dal Quor, Quoriler bunu düşçülere (burada, rüyalarında Dal Quor‘u ziyaret eden insansılardan bahsediliyor) oranla ne kadar kolay bulsa da, Quoriler ve düşçüler tarafından rahatlıkla manipüle edilebilir.

 Quoriler Dal Quor‘u onların “yuvası” olarak iddia ederler, ve buraya hüküm sürerler. Ve çoğu maceraperest buraya asla ulaşamazlar, Dal Quor‘un saçaklarında yaşarlar. Normalde Dal Quor‘daki yaratıklar bu maceracılara saldırmaz, ancak kişinin “hayalindeki benliğinQuori‘ye zarar verme olasılığı vardır. Böyle bir durumda Quoriler, hileleriyle ve manipülasyon yetenekleriyle bu kişilere saldırmaya çalışırlar. Dal Quor‘daki son Takarrüp Kırk bin yıl önce gerçekleşti, ve bu Quorilerin istilasına yol açtı. Bunun ardından Quori‘nin Eberron ile olan ilişkisi kilitlendi. Bunun sonucunda da Dal Quor her zaman ücralaşma sürecindedir, ve asla takarrüp sürecine girmez. Bu iki düzlem arasındaki takarrübün engellenmesinin sebebi, zamanında Quorilerin Materyal Düzleme gelip, Xen’drik‘deki devlere savaş açmasıdır. Bunun sonucunda devler, ejderhaların büyülerini kullanıp iki düzlem arasındaki ulaşımı engellemiştir.

Dolurrh, Ölümün Diyarı

 Ölümün Diyarı Doluurh, renklerin daha grileştiği ve cansızlaştığı, ziyaretçilerin “can sıkıntısını” iliklerine kadar hissettiği, çoğu ölümlünün ölümünün ardından göçtüğü düzlemdir. Buraya göçenler, süreler birbirini kovalarken, Dolurrh‘un etkisi altında kalır ve buradan ayrılma dürtüsünü kaybederler. Bir süre sonrasında da önceki yaşamlarını unuturlar. Nihayetinde ziyaretçiler gölgelere dönüşerek Dolurrh‘un yerlisi haline gelirler.

Bir kişi öldüğünde, o kişinin ruhu –genellikleDolurrh‘a gider. Yine de, güçlü diriltme büyüleri bu ruhu Materyal Düzleme dönmesi için zorlayabilir. Bu diyar Ölümün Diyarı olmasına rağmen, Dolurrh the Keeper‘ın (ölümün tanrısı) yuvası değildir; Karanlık Altı‘ya (Eberron’da bir pantheon) mensup herhangi bir ölüm tanrısının yuvasıdır. Yine de the Keeper, Dolurrh‘a giden ruhları yakalamaya çalışır; ve onları hizmetçisi olarak kullanır.

 Eberron ve Dolurrh arasındaki duvarların diğer düzlemlere oranla daha ince olmasından dolayı, diğer taraftan enerji akımı mümkündür. Örnek olarak ejder Arstyvrax ölüm gücünü Dolurrh‘dan emer. Önceki paragraflarda ölen kişilerin çoğunun Dolurrh‘a göçtüğünü söylemiştik. Geri kalan kısmı da ölümleri boyunca, Gümüş Alev‘in (korumanın, ve kuralların tanrısı) yanında kalır. Ayrıca neredeyse kimse Warforged‘lerin ruhlarının nereye gittiğini bilmiyordur -tabi bir yere gidiyorlarsa-. Dolurrh‘da hiçbir Warforged bulunmadı.

Çoğu yerlisi iblislerden ve şeytanlardan oluşan Dolurrh, her 100 yılda 1 yıl takarrüp sürecine girer. Bu süreç içerisinde Eberron ile Dolurrh arasındaki sınırlar zayıflar, ve Dolurrh‘un çokça yerlisi Eberron‘a rahat bir şekilde geçiş yapabilir. Yine bu süreç içerisinde kullanılan diriltme büyüleri “güçlenir“, lakin bu “güçlenme” Eberron yerlileri için pek de iyi sayılmaz; cesede yapılan diriltme büyülerin farklı bir ruh, bir hayalet, bir hortlak çağrılabilir. Hatta ruh yerine bir iblis bile gelebilir, ki bunu kimsenin isteyeceğini sanmıyorum. Ücralaşma süresi de her 100 yılda 1 yıl gerçekleşir, ancak her takarrüp süresinden sonra bu süre 50 yıl ertelenir. Bu süreçte de, diriltme büyüleri neredeyse hiç işlevsel olmaz.

Dolurrh, Ölümün Diyarı


Eberron’un 13 diyarının ilk 3 diyarı tamamlandı, sonraki yazımızda da bunların devamını getireceğiz. O zamana dek hoşça kalın!

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.7 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

1 yorum

Thunder
Thunder 23 Haziran 2020 - 15:22

not: Önceki yazıda (bknz. https://www.roleplayturk.net/eberron-2-kisim-eberronun-kozmolojisi-ve-cografyasi/ ) Takarrüp yerine “sınırdaş” kelimesini kullanmıştık. Bu yazıda, ve sonraki yazılarda daha mantıklı olduğu için Takarrüp kelimesini kullanacağız.

Cevap

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir