Ana sayfa » Unearthed Arcana – 6. Kısım – Gözcülerin Yemini Paladin

Unearthed Arcana – 6. Kısım – Gözcülerin Yemini Paladin

Yazar Thunder
0 yorum
5
(3)

Hepinize selamlar, değerli okuyucularımız! Bu yazıda Gözcülerin Yemini paladini ele aldık. İyi okumalar!


Gözcülerin Yemini 

 Gözcülerin Yemini‘ni benimsemiş bir Paladin, bu ölümlü diyarı diğer boyutlardan gelen, çoğunlukla “ölümcül askerler” diyebileceğimiz boyutlar arası avcılara, ve tehlikelere karşı korumak için yemin eder. Bunun getirisiyle de, bu tür tehlikelere karşı en etkili silah olabilmek için zihnini, ruhunu ve bedenini biler.

 Gözcülerin Yemini‘ni etmiş paladinler, boyut-dışı varlıkların Dünyaya olan etkisini fark edebilmek için sürekli tetiktedir; şüpheli kültlerin yakınlarına casus ağları kurmaları da buna bir örnektir. Bir Gözcü için, günlük hayatta bile farkındalıklarını zinde tutmak, savaşta zırh giymek kadar doğaldır.

Gözcüler’in Öğretileri

  • Tetikte Kalmak: Karşınıza çıkan tehlikeler kurnaz, güçlü, ve daima yıkıcıdır. Hedefin yapacağı kurnazlıklara karşı tetikte olmalısın.
  • Sadakat: Asla şeytanlardan veya onlarla ilişkisi olanlardan gelen hediyeyi, ya da iyiliği kabul etme. Öğretilerine, emirlerine, ve görevlerine sadık kal.
  • Disiplin: Sen, yıldızların ardına kadar uzanan düşmanlıklara karşı bir kalkansın. Kılıcın sürekli keskin, ve zihnin de bu düşmanlıklara karşı hayatta kalmaya eğilimli olmalı.

Yemin Büyüleri

Seviye Büyüler
3 Alarm, Chromatic Orb
5 Augury, Moonbeam
9 Counterspell, Nondetection
13 Aura of Purity, Banishment
17 Hold monster, Hallow

Kutsal Yönlendirme

 3. Seviyeden itibaren, aşağıdaki iki Kutsal Yönlendirme özelliğini kazanırsın:

  • Gözcülerin İradesi: Kutsal Yönlendimeni, varlığını inancının kutsal gücüyle sarmak için kullanabilirsin. Aksiyonunu kullanarak 30 fit yakınında görebildiğin, Karizma bonusun kadar (minimum bir canlı) varlık seçersin. 1 dakikalığına, seçtiğin hedeflerin Zeka (Intelligence), Akıl (Wisdom), ve Karizma kurtulma zarlarına avantajı olur.
  • Boyutsal Yakarış: Kutsal Yönlendirmeni, dünya dışı varlıkları cezalandırmak için kullanabilirsin. Kutsal sembolünü ortaya çıkarırsın, ve 30 fit yakınındaki seni duyabilen her fey, fiend, ve aberation‘u Akıl (wisdomkurtulma zarı atması için zorlarsın. Başarısız olanlar 1 dakikalığına, ya da hasar alana dek kovulmuş olur. Kovulmuş bir varlık turunda senden uzaklaşabildiği kadar uzaklaşmayı dener, ve kendi isteğiyle 30 fit yakınına yaklaşamaz. Kovulmuş varlık kendi turunda sadece Koşma (dash) eylemini kullanabilir; eğer kaçacağı bir yer yoksa da Savunma (dodge) eylemini kullanabilir.

Bekçi’nin Aurası

 7. seviyeden itibaren, etkisiz bir durumda olmadığın sürece, etrafına tetiklik aurası yayarsın. Her ne zaman insiyatif zarı atarsan, sen ve 10 fit yakınında seçtiğin varlıklar, insiyatif zarlarına Karizma bonusunu eklerler (minimum +1).

18. seviyeye ulaştığında bu auranın menzili 30 fite yükselir.

İhtiyatlı Azarlama

 15. seviyeden itibaren, sana ve dostlarına istemediğiniz büyüler yapan kişileri cezalandırabilirsin. Her ne zaman, 30 fit yakınında görebildiğin bir varlığın büyüsüne karşı attığın kurtulma zarında başarılı olursan; reaksiyonunla büyüyü yapan kişiye 2d8+Karizma kuvvet hasarı verirsin.

Ölümlü Siper

 20. seviyeden itibaren, kutsal yeminini savunmak için dinsel kıvılcımını ortaya sunarsın. Bonus aksiyonunu kullanıp, aşağıdaki etkileri 1 dakikalığına kazanırsın:

  • 120 fit çapta gerçek görüş (true sight) sahibi olursun.
  • Fey, fiend ve abbeartionlara karşı yaptığın saldırılara avantaj kazanırsın.
  • Bir varlığa saldırıp hasar verdiğinde, o varlığı Karizma kurtulma zarı atması için zorlayabilirsin. Eğer hedef başarısız olursa, şuanki boyutundan kovulur. Başarılı olursa hedef kovulmaz, ve bu özellik 24 saat boyunca aynı hedef üzerinde yeniden kullanılamaz.

Uzun dinlenme bitirdiğinde, bu özellik yeniden kullanılabilir hale gelir.


Unearthed Arcana serimizin 6. kısmı da bu şekildeydi. Sonraki yazımızda da Warlock sınıfına ait bir alt sınıfın yazısını yazıp, bu dörtlemeyi de bitireceğiz. O zaman dek hoşça kalın!

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir