Ana sayfa » Unearthed Arcana – 5. Kısım – Merhamet Yolu Keşiş

Unearthed Arcana – 5. Kısım – Merhamet Yolu Keşiş

Yazar Thunder
0 yorum
5
(3)

 Önceki yolumuzda Canavarın Yolu Barbar‘ı söz konusu etmiştik. Bu yazıda ise, bağışlayıcılığın ete bürünmüş hali olan Merhamet Yolu Keşiş‘i ele aldık. İyi okumalar!


Merhamet Yolu Keşiş

 Merhamet Yolunu seçmiş olan keşişler, yaşam gücünü ihtiyacı olanlara dağıtmak için kullanır. Sürekli, fakirler ve ihtiyacı olanlar için bağışlayıcı, ve doktor olarak gezerler. Bunun yanı sıra, kara ve dar tabutlardan kurtulamayacak olanlara –iyi veya kötü olanlara, hiç farketmez-, merhamet öğretilerinin eşliğinde hızlı bir son getirirler.

 Merhamet Yolunu takip edenler, bir din topluluğunun mütevazi üyeleri olabilir, idealizmden ziyade gerçekte köklü seçimler yaparlar. Bazıları toplulukları tarafından sevilen nazikçe şifalı şifacılar olabilir, bazıları ise ürkütücü bağışlayıcılığın maskeli getiricileri olabilir.

 Bu yüzden Bağışlayıcının Getiricileri, basit kıyafetler, ve büyük maskeler giyerler. Genellikle –neredeyse her zaman– yüzlerindeki maskeleri asla çıkarmazlar, ve kendilerini ölümün ve yaşamın çehresiz getiricileri olarak tanıtırlar. Bir maske takmak zorunda değilsiniz, ancak takmak isterseniz maskenizi betimleyin, ya da altı yüzlü zar atarak aşağıdaki tablodan bir maske alın.

Bağışlayıcı Maske

d6 Bağışlayıcı Maske
1 Kuzgun
2 Düz ve Beyaz
3 Ağlayan Yüz
4 Gülen Yüz
5 Kafatası
6 Kelebek

 

Merhametin Bağışlayıcısı

 3. seviyeye eriştiğinde, seçimine göre İçgüdü (Insight) veya Tıp (Medicine) yeteneklerine uzmanlık kazanırsın. Ayrıca bitkicilik aletleri ve zehircilik aletlerine de uzmanlık kazanırsın.

 

İyileştiren Eller

 3. seviyeden itibaren, dokunuşunu mistiksel hale getirip yaraları iyileştirebilirsin. Aksiyonunu ve 1 ki puanını kullanarak, dokunduğun varlığı dövüş sanatları zarın + akıl (wisdom) bonusun kadar iyileştirirsin.

 Darbelerin Heyecanı özelliğini kullanıp bir kez daha silahsız saldırı yapmak yerine, bu özelliği kullanabilirsin.

 

Deşen Eller

 3. seviyeden itibaren, ki‘ni yara açmak için kullanabilirsin. Bir varlığa silahsız saldırı yaptığında, 1 ki puanını harcayarak yuvarladığın Dövüş Sanatları zarının sonucuna eşit şekilde nekrotik hasar verebilirsin. Eğer hedef etkisiz veya zehirlenmiş işe, artı olarak yuvarladığın 3 Dövüş Sanatları zarının sonucuna eşit nekrotik hasar alır. Bu özelliğini her turda bir kere kullanabilirsin.

 

Tehlikeli Aura

 6. seviyeden itibaren, bonus aksiyonunu kullanarak, 1 ki puanını harcayıp ki’ni toksik bir havaya dönüştürebilirsin. Bu toksik hava senin etrafında her yöne doğru 5 fit ilerler, ancak tam korumaları aşamaz. Bu toksik hava 1 dakika boyunca, sen etkisiz hale getirilene kadar, ya da onu deaktif edene kadar kalır (bunu yapman herhangi bir aksiyon istemez).

 Bu hava aktifken, dışarıdan sana doğru gelen menzilli saldırılar dezavantajlı olur. Sis yükselirken sisin menzilinde olan kişiler, dayanıklılık (constitution) kurtulma zarı atar. Başarısız olunursa akıl (zeka) bonusun (minimum 0) kadar hasar alırlar, ve senin sonraki turuna kadar zehirlenmiş olurlar.

 

İyileştirici Teknik

 11. seviyeden itibaren, ki gücünü daha kuvvetli iyileştirmeler yapmak için manipüle edebilirsin. İyileştiren Eller özelliğini kullanıp bir varlığı iyileştirdiğinde, ayrıca bu listedeki bir hastalığı, ya da bir durumu sonlandırabilirsin: körlük, sağırlık, bilinçsizlik, ya da zehirlenme.

 

Bağışlayıcının Elleri

 17. seviyeden itibaren, yaşam enerjisine olan ustalığın, nihai dinlenme tekniğine kapı açar. Aksiyonunu ve 4 ki puanını harcayarak, dokunduğun bir varlığa dayanıklılık (constitution) kurtulma zarı atmaya zorlayabilirsin (eğer varlık bunun için istekliyse, bu kurtulmaz zarında otomatik olarak başarısız olur). Başarısız olan varlık, keşiş seviyene eşit gün boyunca (veya sen bu etkiyi bitirene kadar) felç hale gelir. Bu süre boyuna varlık bilinçsiz haldedir. Tüm hasarlara, lanetlere, hastalıklara ve zehirlenme durumuna karşı bağışıklık kazanır. Bu varlık süre boyunca, varlığın durumunu öğrenmek için yapılan büyülere, ve incelemelere karşı ölü olarak gözükür.

 Bu özelliği aynı anda sadece bir varlık üzerinde kullanabilirsin.

 

“Ölümün karanlığı üzerine çöküyor.” -Kindred


Ve evet, bu yazının da sonuna geldik! Sonraki yazımızda İzleyenlerin Yemini Paladin‘i ele alacağız. O zamana kadar hoşçakalın…

 

Önceki yazımıza ve ondan önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir