Ana sayfa » Baldur’s Gate 3 Nasıl Olacak?

Baldur’s Gate 3 Nasıl Olacak?

Yazar Huda
0 yorum
5
(5)

Baldur’s Gate 3, yirmi yılın ardından çıkacağı söylendi, bir kısmımız oturduk bekledik.  Hakkında resimler sızdı, videolar sızdı, oynanış videoları çıktı. Şu sıralar ise belki de oyunun erken erişiminin çıkış tarihinin açıklanacağı güne çok yakınız. 6 Haziran Baldur’s Gate ile alakalı yeni bilgiler resmi olarak verilecek. Benim düşüncem erken erişim çıkış tarihi, belki de ön siparişinin açılması yönünde. Oyun çıkmadan önce kısa bir özet geçelim, nedir bu Baldur’s Gate?

En iyi RYO oyunlarından

Baldur’s Gate ve Baldur’s Gate gibi birçok oyun çıkageldi, zamanında çıkan Icewind Dale gibi oyunlar Baldur’s Gate camiasının, yani D&D oyunlarının bir parçası. CRPG dediğimiz bu türün en iyi örneklerinden biri olan Baldur’s Gate şimdi ki haliyle pek göze hitap ediyor denemez. Sonuçta 20 yıl önceki oyundan bahsediyoruz. Fakat hikaye ve etkileşim olarak hala türünün en iyilerinden. Baldur’s Gate, D&D’nin ilk edisyonlarının üzerine kurulmuş bir oyundur. Setting ise yine D&D evrenlerinin en popüler olanından; Forgotten Realms, Sword Coast’da Baldur’s Gate şehrinin etrafında ve içinde geçmektedir.

Baldur’s Gate 3’ün hikayesi

Baldur’s Gate 3, Mind Flayer ve Illithilich, yani Mind Flayer Lich denilen yaratıkların tekrardan yeryüzüne inmesiyle alakalı bir dizi macera sunacak gibi görünüyor. Mind Flayerlar türünü arttırmaya ve amaçları doğrultusunda kötülük planlarını ilerletmeye yönelecekler. Şu ana kadar görebildiğimiz hikayeyle alakalı ipucu fragman oldu. Mind Flayerlar çoklu evrenlerde dolaşabiliyorlar. Bu sebepten hikayenin de çok yönlü olmasını bekleyebiliriz. Yani karakterlerimizin evren değiştirmesine hazırlıklı olabilirsiniz; bir gün Baldur’s Gate kapılarındayken bir sonraki gün belki de Underdark’ın karanlık bataklıklarında. Hikayeyle ilgili bir bilinen şey ise oynadığımız karakterlerin bir Mind Flayer gemisinde, Mind Flayerların kullandığı parazitlere maruz kalması. Bu parazitler yaşayan canlıları Mind Flayer’a dönüştürmeye yarayan bir parazit. Karakterlerimiz ise hikaye ilerledikçe Mind Flayer’a dönüşme tehdidi altında olacak gibi duruyor.

Karakterler Baldur’s Gate şehrinde başlamıyor. Bunun yerine kaza yapan Mind Flayer gemisinden kaçışı ve medeniyet aramaya yola koyulması bizim bir 10 saatimizi yiyecek gibi duruyor.

Origin Karakterler

Origin karakterler, Divinity Original Sin 2’den de bildiğimiz gibi bir ana karakter görevi alıyor. Origin karakterlerin tümü karakterler seslendirilmiş olup genelde kendine özel hikayeleri oluyor – tabi Custom karakterlerin de seslendirmeleri olacak. Şu ana kadar görülen 5 tane Origin karakterler var ve görüldüğü kadarıyla şu şekilde:

Lae’zel: Githyanki – Fighter

Gale: Human – Wizard

Shadowheart: Half-elf – Cleric, Trickery Domain

Wyll: Human – Warlock, The Fiend

Astarion: High-elf, Vampire Spawn – Rogue

Bunun dışında Larian Studios’un söylediğine göre DOS2 oyununa oranla Origin karakterler ile kendi yarattığımız Custom karakterler arasında çok bir fark olmayacağı. Origin karakterlerden en ilgimi çeken bir Vampir olarak oynayabilmek oldu. Güneşe çıkabilen, efendisinden ayrılmış bir vampir oynayabileceğiz ve tabi milleti dilediğimiz gibi ısırabileceğiz. Bu aksiyonun kötü sonuçları olabilir.

Genel Oynanış

Larian’ın bize söylediğine göre birçok çevresel ögelerle etkileşime girebileceğiz, oynanış demosunda bize gösterilmeye en çok çalışılan etkenlerden biri çevre ve nesne etkileşimiydi. Kısacası bir kutunun üzerine çıkıp yüksekten vurabilme avantajı alabilirsiniz, ya da bir heykeli iterek birilerinin kafasına düşürebilirsiniz, ya da bunlarla uğraşmazsınız ve düşmanlarınızın kafasına ayakkabınızı fırlatarak onlara hem hasar verebilir hem de şaşırtabilirsiniz.

Baldur’s Gate 3, D&D’nin 5. edisyonunu ele alınarak yapıldı. Bu sebepten 5e mekaniklerini çokça görebileceğiz. Tabi ki homebrew şeyler olması gerekecek – bir video oyunu olduğu için – fakat oynanış demosunda gördüklerimize göre bu işi iyi başaracak gibiler. Homebrew etkenlere örnek olarak Mage Hand büyüsünü savaşta kullanabilmemiz, insanları itme gibi işleri de yapabilmemiz.

5e’ye sadık kalmaları da zarlarla kendisini açıklıyor. Oyunda zar sistemi var ve aksiyonlarınız zarlarla belirleniyor. Kurtarma zarları, saldırı zarları, yetenek zarları gibi 5e’den aşina olduğumuz tüm zar çeşitleri bulunuyor.

Karakter yaratma ekranı ise 5e sisteminden bildiğimiz şekilde yapılmış. Erken erişimde henüz eklenmeyen ve zamanla eklenmesi düşünülen birçok şey var. Karakter yaratma ekranında ırk, arkaplan, class, karakterin tipi gibi şeyleri yapabiliyoruz ve alınabilecek ırklar epey çeşitli tutulmaya çalışılmış. Şu şekilde sıralanabilir görüldüğü kadarıyla:

Human, Tiefling, Drow, Halfling, Elf, Githyanki

Henüz Vampire Spawn alınabilir bir şey mi yoksa sadece Origin’e özel bir şey mi bilinmiyor.

Baldur’s Gate 3, DOS2’den bildiğimiz gibi diyalogları ırka, arkaplana, karaktere özel tutmaya özen gösteriyor ve yine birçok diyalog seçenekleri sunmaya çalışacak gibi duruyor. DOS2’den daha kapsamlı bir oyun bekleyebiliriz.

Alınabilecek classlar ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Fighter – Battle Master, Eldritch Knight
  • Wizard – Evocation, Abjuration
  • Rogue – Arcane Trickster, Thief
  • Ranger – Hunter, Beast Master
  • Cleric – Life, Light, Trickery
  • Warlock – Fiend, Great One

Tüm classlar ve subclasslar içermiyor tabi bu erken erişim sürecinde olacak içerikler. Zamanla artacak ve erken erişim bittiğinde bile belki güncellenmeye devam edecek.

Baldur’s Gate 3, diğer Baldur’s Gate oyunlarına göre Real Time With Pause (İstenildiği zaman durdurulabilen gerçek zamanlı olması) olmayacak, bunun yerine DOS2 gibi Turn Based (Sıra tabanlı) olacak. DOS2’ye oranla sıra tabanlı olayının kullanımı iyice genişletilmiş gibi görünüyor. Savaşlar dışında bile sıra tabanlı modunu aktif edebiliyoruz ve daha taktiksel hareket edebiliyoruz.

Biliyorsunuz ki 5e de uzun dinlenmeler ve kısa dinlenmeler önemli bir etken. Kısa dinlenmeler hakkında pek bir şey bilmiyoruz fakat uzun dinlenmeler için kamp alanı kurabiliyorsunuz ve kamp alanında diğer karakterlerle farklı etkileşimler kurabiliyorsunuz. Larian bize karakter etkileşimleriyle ilgili aşk bile yaşanabileceğinden bahsettiği için karakter etkileşimlerinden beklentim yüksek.

Ve tabi ki de Larian’ın diğer oyunlarında da olduğu gibi arkadaşlarınızla Co op olarak hikaye modunu oynayabileceksiniz. Remote Play olacağı için oyunu olmayan veya bilgisayarı kötü olan arkadaşlarınızla bile oynayabilirsiniz.

Sonuç Olarak

6 Haziran’da yeni haberler gelecek, bahsetmediğim birkaç şey olsa da genel hatlarıyla oyunun nasıl olacağını belirttim. Baldur’s Gate 3 sinematik bir şekilde hikaye anlatışıyla, grafikleriyle ve yeni bakış açısıyla Baldur’s Gate camiasına ayıp etmeyecek iyi bir CRPG oyun olacak gibi görünüyor. Bilmediğimiz şeylerden ve en önemli şeylerden biri ise DOS2’de bulunan ve benim çok beğendiğim Campaign Editor. BG3’de kendi hikayelerimizi oluşturup goblinlere saldırabilecek miyiz orası şu anlık cevaplanmamış durumda. Larian’ın Original Sin oyunlarının başarısından sonra beklentilerimiz yüksek. Baldur’s Gate 3’ü heyecanla bekliyoruz.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 5

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir