Ana sayfa » LARP (Live Action Role Play) Nedir?

LARP (Live Action Role Play) Nedir?

Yazar Ogrengeek
0 yorum
5
(2)

LARP Nedir?

Türkçeye “gerçek zamanlı rol yapma oyunu” olarak çevrilebilir. Katılımcılar belirli senaryo etrafında,savaşçı, şaman, tüccar ya da gezgin gibi hayali karakterleri canlandırırlar. Oyunda katılımcılar haydutlar, orman canavarları bazen de saray entrikaları ile mücadele ederken kılıç, akıl ve strateji kullanmak zorunda kalırlar.Oyun temelde doğaçlama rol yapmaya dayalı olsa da, strateji ve aksiyonu bünyesinde barındırır. Kısaca anlatmak gerekirse film, roman ya da tarihte yaşamış herhangi bir karakter olma şansı LARP’ın içinde mümkündür. Gerçek tarihi konu alan oyunlarda, katılımcılar tarihi okuyup izlemek yerine doğrudan parçası olurlar. Bu tip oyunlar uygulamalı eğitim için oldukça etkilidir. yöntemdir. Katılımcıların tarihte yaşanmış olayları oynayarak dönemi ve olayı anlamanın ötesinde deneyimlemiş olurlar. Bu da tarihi farkındalıkta büyük artışa neden olur.

2000 Kişilik bir Larp Etkinliği

LARP’ı Neden Oynamalıyız?

Avrupa’nın birçok ülkesinde 70’lerden beri oynanan LARP, eğlendirmenin ötesinde eğitim aracı haline gelmiştir. Genç yaşta LARP ile tanıştırılan çocuklarda tarih bilinci artarken; fiziksel farkındalık, iletişim, organizasyon, stratejik düşünce, takım çalışması ve durum değerlendirme becerilerinde büyük gelişmeler gözlenmiştir. -Kaynak: LARP Eskişehir Ekibi

LARP’ta Neler Tecrübe Ettim?

Yeni gelen Acemiler Larp brifingi alıyorlar

Şimdiye kadar 2 kere kameraman olarak katıldığım LARP etkinliği oldu. Her ikisinde de en aksiyon dolu anları çekmek için bölgeden bölgeye sürekli koşturmam gerekti. Öyle ki videolar, fotoğraflar çektik, sahneler ayarladık ve çok heyecan dolu anlara, sürprizlerle şahit olduk. Herkes kendi senaryolarında takılırken ben herkesin hikayelerini dinledim. Tabii bunun sayesinde oyunun iç dünyasına o kadar hakim oldum ki sanki bir holywood filmi izliyor gibiydim. Ekip ve oyuncularla beraber yemek aralarına katıldım,handa şarap ve bira içtim(ki bunlar üzüm suyu ve limonlu buzlu çay oluyordu) ve bolca sohbet ettim. Üstelik ikinci katıldığım Larp’ta kampta yaptık. Noodle hazırladık, Marşmelov pişirdik, gün içindeki maceraları konuştuk ve gitar çaldık. Ama hepsinden önemlisi kapkaranlık gökyüzü altında yıldızları izleyerek çadırlarımızda uyuduk.

Çok güzel bir oyunun ardından hep beraber bir fotoğraf aldık

Özetle LARP Nedir?

Larp bir empati oyunudur. Kendinizi canlandırdığınız kişinin yerine koyduğunuz ve o kişinin hayatını yaşadığınız bir oyundur. Larp kostümlü bir oyundur ama bilindik cosplay teriminden farklıdır. En bilinen Larp oyunları ortaçağ temalı olanlardır. Kimi Amerikan ve Alman filmlerinde karşılaşabileceğiniz büyük bir etkinliktir. Dünyada yapılan en büyük Larp organizasyonu Almanya’dan Drachenfest‘tir. Tiyatroları izlemeyi veya tiyatroda yer almayı, RPG Oyunlarını gerçek hayatta yaşamayı veya kendinizi bir film setinde hissetmek istiyorsanız ömrünüzde bir kere de olsa oynamanız gereken bir oyundur.

Ayrıca FRP severlerin kolayca oynayabileceği bir canlandırma oyunu olduğundan Alt-Kültür kavramının önemli bir parçasıdır. O yüzden denemeniz için mutlaka Eskişehir’e bekleriz 🙂

LARP Eskişehirin sitesini incelemek isterseniz: Tıklayın

Drachenfesti incelemek isterseniz: Tıklayın

Bilinen diğer Larp etkinlikleri için: Tıklayın

Öğrengeek

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir