Ana sayfa » Ogrengeek’in Boardgame Köşesi – 4.Kısım – Dünyanın İşi Bitti, Hadi Marsa Gidelim!

Ogrengeek’in Boardgame Köşesi – 4.Kısım – Dünyanın İşi Bitti, Hadi Marsa Gidelim!

Yazar Ogrengeek
0 yorum
5
(2)

Merhabalar sevgili bilim insanları,
Marsı kolonileştirme maceramıza hoş geldiniz. Ağaçlar dikelim, donmuş okyanusları eritelim, solar enerji santralleri yapalım ve kubbe şehirler inşa edelim. Daha iyi ve yaşanabilir bir gelecek için bize katılın, hep beraber marsı daha iyi bir yer yapalım!

Bu haftamızın konusu Terraforming Mars! 

Terraforming MarsJacob Fryxelius tarafından Fryx Games firması ile 2016 yılında piyasaya sürülmüş bir derin strateji oyunudur. Hikaye bize insanlığın uzak bir gelecek olan 2400’lü yıllarda ki yaşanabilir gezegen arayış girişimini anlatıyor. Siz tıpkı sizle birlikte gelen diğer birçok araştırmacı bilim adamlarından birisiniz. Her biriniz bir veya birden çok sponsor firma aracılığıyla buraya ulaşmış ve farklı projelerle başarı elde etmek istiyorsunuz. Elde ettiğiniz başarılar da iki türlü birincisi kolonileştime (Terraforming points) ikincisi ise başarı(Victory points) puanları. Oyun sonunda bu ikisinin toplamı kazananı belirliyor.

Nasıl bir oyun?

Oyun Zemini

Önce yapımcısından anlatmaya başlayalım. Jacob Fryxelius 2006 yılında kimya doktorasını Stockholm Üniversitesinden almıştır. Öğretmenlik yapan, iyi bir aile babası ve bir Masaoyunu aşığı olan Jacob amcamız 2011 yılında kardeşi ve oğulları ile birlikte Fryx Games firmasını kurdu ve ilk oyunu olan Space Stations’u piyasaya sürdü. Oyunumuz az önce de belirttiğim gibi derin strateji içeren bir oyun. Bu derin strateji içeren oyunun gerçekçi verilere dayanması gerektiğini düşünen Jacob amcamız oturup bu konu üzerine araştırmalar yapmış. Bulduğu verilerse marsın sıcaklığının +8 Celsius dereceye ulaşması, dünyanın sahip olduğu suyun %9’una, oksijeninse %14üne ulaşması durumunda marsın yaşanabilir hale geldiği sonucunu çıkarmış. Oyunda hem mars zeminini hemde elinize alacağınız proje kartlarınızı bu sebeple iyi oynamanız gerekiyor. Oyunu kazanmanın şartı marsı yaşanabilir hale getirmektir.

 

Oyuncunun Alanı,
Üstte Oyun zemini,
Sağda Oyuncu Zemini,
Altta Proje Kartları bulunmaktadır

Kişisel Fikrim:

Benim en çok sevdiğim oyunlardan birisidir. Çok ağır strateji içermektedir ve tek başına oynanabilir olması da oyunla alıştırma yapmanızı sağlamaktadır. Tam 27 kere oynadığım bir oyundur ve çok beyin yakar. En uzun oynama süremiz 14 saattir ve Starbucks’ta açılıştan gece yarılarını  görmemizi sağlamıştır. Oyuna artık yeni ne eklesek derken BGG sayfasından modlar eklemeye başladık ki siz de yapabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için(İngilizce): Tıklayın

Oyunu çok beğendim,satın almak istiyorum nereden alabilirim?
Oyunu NeoTroy‘un sayfasından alabilirsiniz.

Not: Oyunun kuralları yüksek karmaşıklık düzeyine sahiptir. Bu sebeple türkçe kural kitapçığını NeoTroy oyunlarından rahatlıkla okuyabilir ve anlayabilirsiniz.

Peki oyunu oynamak için başka bir alternatifim var mı?
Evet,oyunun Steam sayfası için: Tıklayın
Google Play Store: Tıklayın
IOS App Store: Tıklayın

Ancak oyunun kendisinin havasını vermiyor şimdiden uyarayım. Bu oyun gerçekten çok güzel ve insanın #EvdeKal‘masını kolaylaştırır, ama arkadaşlarınız veya aileniz ağır Masaoyunu oynayan kişilerse. Öteki türlü oyuncu bulmak çok zor oluyor (:
Öğrengeek

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 2

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir