Ana sayfa » Eberron 4. Kısım – Fernia, Irian, Kythri

Eberron 4. Kısım – Fernia, Irian, Kythri

Yazar Thunder
1 yorum
Kythri
5
(3)

Bu yazımızın ardından, Dungeons and Dragons için çıkarılmış olan Eberron‘un tanıtılmamış 7 düzlemi kalıyor. Bunların da en kısa zamanda elinize ulaşacağından emin olabilirsiniz!


Fernia, Alev Denizi

 Fernia‘yı sürekli halde yanan bir kara parçası olarak betimleyebiliriz. Ateşten kapkara olmuş ve yarısı erimiş olan kaya parçalarının altındaki alevden okayanusların doldurduğu manzaraları da unutmamamız gerekli.

Fire Elemental

Alev Elementali

 Fernia düzlemi tamamen sıvı alevden oluşur. Alev, havaya ihtiyaç duymadan gürler; hava ise bunun şiddetiyle dalgalanır. Fernia‘nın merkezinde, ifritlerinev” dediği büyük bir kara parçası olduğu inanılır. Tüm alev elemantellerinin ve para-elementallerinin yuvası olan bu düzlem, her 5 yılda 1 aylığına takarrüp, her 5 yılda 1 aylığına da ücralaşma sürecine girer.

Takarrüp sürecinde, Eberron üzerindeki yanardağları daha aktif hale gelir, havadaki sıcaklık aşırı derecede çoğalıp, solunduğunda can yakacak dereceye gelebilir, lavlar ve magma havuzları daha da ısınarak daha yüksek hasar verecek bir seviyeye yükselir. Yüksek ısıya sahip alanlara (volkanlar, magma havuzları vs.), Fernia‘nın yerlileri geçiş yapıp Eberron‘a ayak basabilir. Ve bu tür bölgelerde, alev büyüleri daha verimli olur.

 Ücralaşma sürecinde ise, Eberron‘daki yüksek ısıya sahip alanlar (volkanlar, magma havuzları vs.) daha yoğun olur. Bu alanların dışında yapılan alev büyüleri daha zorlu olur.

 

Irian, Baki Şafak 

 Keith Baker tarafından “Umudun Düzlemi” olarak da betimlenen Bâki Şafak Irian, pozitif enerjinin düzlemidir. Kuvars dağlarının eteklerine, sıvı camdan nehirler dökülürken; görkemli beyaz güneş, mavi gökyüzünü sarıp sarmalıyor. Aynı zamanda çöllerin manzarası da, saf beyaz kum taneleri ve kristalleşmiş ağaçlar tarafından örtülüyor.

Bu düzlemin yerlileri, Lumi adı verilen ışıktan oluşan insansı canlılardır. Aynı zamanda Irian, Xag-ya olarak bilinen pozitif enerjonların da yuvasıdır. Bu düzlem her 3 yılda 10 günlüğüne takarrüp sürecine, yine her 3 yılda 10 günlüğüne de ücralaşma sürecine girer.

 Takarrüp sürecinde, Eberron‘daki yaşamlar çiçek açar. Günler daha parlaklaşır; renkler daha da canlanır. Öğle saatleri civarında pozitif enerji büyüleri kuvvetlenir. Ücralaşma da ise geceler daha da karanlıklaşır, pozitif enerji büyülerinin daha az verimli olmasıyla birlikte, uyuşukluk hissi havayı sarar.

Irian

Irian, Baki Şafak

 

Kythri, Hiddetli Kaos

 Hiddetli Kaos Kythri, bir nevi Daanvi‘nin düzlemsel karşılığıdır. Çoğunluğu biçimsel olan bu düzlem toprak, su, hava, ateş, buhar ve bunlar gibi elemental kuvvetlerin düzlemsel halidir. Kythri sürekli olarak huzursuzluk durumundadır, yine de bazı bölgeler iradesel güçler ile daha rahat kılınabilir. Yerçekimi ise rastgele şekilde sürekli olarak değişir.

 

Mavi Slaad

Mavi Slaad

Yerlileri çoğunlukla vahşilikleriyle bilinen Slaad, ve onların küçük “kuzenleri” Neraphim‘lerdir. Bunların yanında da, binlerce yıl önce köle olarak yaratılan Githzerai‘ler de bulunuyor. Pek azınlığı ise, bazılarının deyimlerine göre “modern devler” olan Titanlar‘dan oluşmaktadır.

 Kythri‘nin takarrüp ve ücralaşma süresi hesaplanamıyor; çünkü bu düzlem sürekli olarak uzay içerisinde seyahat ediyor. Yani daha dün Materyal Düzleme 1 aylık mesafedeyken, bugün bu mesafe 1 yıla çıkmış olabiliyor. Çoğu batıl inanç, Kythri‘nin takarrüp süreci ile savaşları çağrıştırıyor. Bazı bilgeler de, Son Savaş‘ın ilk dönemlerinde Kythri‘nin takarrüp sürecinde olduğunu ileri sürer, ancak bunun için kesin bir kanıt yoktur. Ücralaşma sürecinde de bir şey gözlemlenebilmiş değil.


 

Kaynakça

Eberron Wiki|Fandom
Eberron Campaign Setting
Eberron: Rising from the Last War

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

1 yorum

Avatar
OtakuChan 18 Temmuz 2020 - 19:52

Eberron bilgilerimi tazeledim.Eline sağlık.

Cevap

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir