Ana sayfa » Süper Kahranamanlar Toplanın – Marvel Ultimate Alliance #EvdeKal

Süper Kahranamanlar Toplanın – Marvel Ultimate Alliance #EvdeKal

Yazar Bromino
0 yorum
5
(3)

“Kahramanlar. Hayallerimizi süsleyen hayali karakterler. Kimileri zırhlıdır, kimileri güçlüdür, kimileri pelerinlidir, kimileri de vatanseverdir. Ama her kahramanın tek bir amacı vardır. Dünyada düzeni sağlamak. Her kahramanın yaptığı eylemler hayat kurtarır, fakat bir kahramanın gücü her tehdide karşı dayanıklı değildir. Bu global tehditler için bazen bir takım çalışması gerekir. Böyle durumlarda bir kahramanın kurduğu takım, bu global tehdit sayesinde bir aile gibi olur.” Ben de bu durumun her zaman arkasında olmuşumdur. Süper kahramanlar, benim için sadece bir çizgi roman karakterlerinden ibaret değildir. Onlar aynı zamanda insanların içinde uyandıramadığı ruh halleri gibidirler. Bu karakterler sayesinde yaptığımız her eylemde onlar gibi olduğumuzu hissederiz ve bu da bizi hayata karşı güçlü kılar. Benim süper kahramanları çok sevmemin sebebi bu. İnsanoğlunun içinde uyandırdığı cesaret. Bu yüzden çocukluğumuzda az süper kahramanlık yapmaya çalışmadık. Hepimiz çocukken bir battaniyeyi sırtımıza geçirip Superman gibi kedileri ağaçtan kurtarmış ya da annemize ev işlerinde Flash gibi olağanüstü hızda yardım etmişizdir.

Süper kahramanları sevmemin bir diğer sebebi ise, havalı görünmeleriydi. Ben dahil bütün çocuklar o dönemde kahramanları havalı olarak görüyorduk. Bir düşünün. Hangimiz Spider-Man’in ağlarını görünce heyecanlanmadık ki? Veya hangimiz Batman’in pelerinini havada süzülürken kullandığında “Vay be, çok havalı!” diyip battaniyeyle uçmaya çalışmadık ki? Çocukluğumuzda o karakterlere heyecanlandığımızdan dolayı sadece onlara özenmiyorduk. Onların tüm oyuncaklarını, çantalarını, mataralarını ve kıyafetlerini almak için ana babamıza yalvarıyorduk. Süper kahramanların tüm TV programlarını televizyonda kaçırmıyorduk. Ayrıca bir zamanlar, Pokemon ve Digimon’un dönemlerinde olduğu gibi cipslerden tasolar biriktiriyorduk. Oyunlarını bile oynuyorduk. Ne güzel günlerdi be :D!

Benim süper kahramanlara olan ilgim Spider-Man:The Animated Series çizgi filmi ile başlamıştı. İşte ben Spider-Man, Captain America, Iron Man, Wolverine, Dr.Strange gibi süper kahramanlarla o zaman tanışmıştım. Aynı zamanda Batman The Animated Series, X-Men The Animated Series gibi çizgi filmleri de izliyordum;ama Spider-Man’i daha çok seviyordum. Hatta resim dersinde genellikle Spider-Man resmi çiziyordum. Resim defterim bile Spider-Man’liydi.

Sonra zamanla aklım Spider-Man’den Iron Man’e, Avengers’a ve daha nicelerine kaydı. Bu yüzden Batman’i Spider-Man’e göre daha geç keşfettim. Zaman geçtikçe ve süper kahramanlara olan ilgim arttıkça, süper kahramanların aslında çizgi roman karakterleri olduklarını ve sevdiğim süper kahramanların DC ve Marvel adlı iki farklı çizgi roman şirketi tarafından yaratıldıklarını öğrenmiştim. Ondan sonra ben Marvel’ın tarafını tutmuştum, ama DC’nin başarısını da göz ardı edemezdim. DC, karanlık dünyasıyla benim en az Marvel kadar ilgimi çekiyordu. Süper kahramanlar efsane,atmosfer gerçekçiydi. Ama bana göre Marvel’ın karakterleri daha renkli geliyordu ve ben çocukken renkli şeylere bayılıyordum. Bu yüzden Marvel’ı DC’den daha çok seviyordum. Ki bu durum günümüzde de böyle. Ama şimdi Marvel’ı anısı var diye seviyorum.

Oyunlarını bile az oynamadım, özellikle Spider-Man’inkileri. Spider-Man 2 filminden uyarlanan oyunun leş PC portu, beta sürümü oyunlarından hallice olan Spider-Man 3 oyunu, kendini tekrarladığı için yerden yere vurulan Spider-Man Friend or Foe oyunlarını oynamış olan ben, tüm Marvel kahramanlarını oynayabileceğim bir oyun henüz oynayamamıştım. Ta ki, ortaokulda o oyunla karşılaşana kadar. Hem action RPG olduğundan hem de ben de anısı olduğundan o oyunu anlatmak istedim. O oyunun adı da

       

1)Oyunun Öncesi

Star Wars Jedi Knight:Jedi Academy ve Star Wars Jedi Knight II:Jedi Outcast oyunlarının yapımcısı olan Raven Software, PC için yaptığı bir dizi başarılı oyundan sonra konsol pazarına açılmaya karar verdi. Konsol pazarına açılmaları için yapacakları oyun için Vicarious Visions’ın Alchemy motorunu kullanan Raven Software, Marvel’ın en popüler çizgi roman serilerinden biri olan X-Men için bir RPG oyunu yapmaya karar verdi ve uzun süren çalışmaların ardından 21 Eylül 2004 tarihinde Activision aracılığıyla X-Men Legends adlı aksiyon RPG oyununu piyasaya sürdü.

                 

X-Men Legends’ın hikayesi, oynanışı ve tasarımı hakkında azıcık konuşmak gerekirse; ekip, ilk başta oyunun takım tabanlı bir dinamiğe sahip olmasını istedi. Yani Final Fantasy’de olduğu gibi dört karakterin sırayla kullanılabileceği bir oyun olması düşünüldü. Ancak ekip, oyuncuların oyunda karakterlerin süper güçlerini daha çok kullanmak isteyeceklerini düşündü ve oyunun temelini değiştirdi. Yapım ekibi, oyuncuların karakterleri serbestçe değiştirebilmelerini sağlayacak bir oynanış modeli seçti. Böylece oyuncular takımını birden dörde kadar karakterler doldurabilir ve istediği zaman değiştirebilirdi.

Raven Software, X-Men Legends’ın oynanışına strateji elementleri ekledi ve böylece her karakterin yeteneklerinin çevrede farklı etkileşimlerde bulunmasını sağladı. Mesela, X-Men’in çelik adamı Colossus, fiziksel olarak güçlü bir karakter olduğundan duvarları yıkabilir; ancak uçma yeteneğine sahip karakterlerin ulaşabildiği yerlere ulaşamaz. Bu gibi farklılıklar, oyuncuları düzenli olarak karakter değiştirmesinin en önemli sebeplerindendi. Bu yüzden oyuncuların bir veya birden fazla karakterinin mağlup edilmesi durumunda karakterlerini değiştirebilmelerini sağlayan extraction point’ler eklendi. Bu point’ler, aynı zamanda checkpoint görevi de görüyordu. Extraction point’ler sayesinde oyun kaydı da yapılabilirdi.

X-Men Legends’ın X-Men ve Brotherhood of Mutants arasındaki savaşı anlatan hikayesi, eski Marvel yazarlarından oluşan Man of Action grubu tarafından yazıldı. X-Men Legends, rol yapma elementleri, karakter güçleri ve yakın dövüş sisteminden ötürü genellikle pozitif yorumlarla karşılandı.

Raven Software, X-Men Legends’dan gelen başarısını devam ettirmek istedi ve 20 Eylül 2005 tarihinde serinin devam oyunu olan X-Men Legends II:Rise of Apocalypse’ı piyasaya sürdü.

Yapım ekibi, çıkardığı devam oyunuyla seriye birtakım yenilikler getirdi. İlk oyunda görevden önce veya sonra karakterlerin toplandığı yer X Mansion idi. İkinci oyunda toplanma yeri, hikayenin ilerlediği noktaya göre değişiyordu. Oyunun haritaları daha çeşitliydi. Haritalar, Genosha’nın kurgusal cennetinden Mısır’ın antik tapınaklarına kadar değişiyordu.

İlk oyunda oyuncular belirli görevlerde tek bir karakteri yönlendiriyorken, ikinci oyunda her görevde dört karakter yönlendiriyorlardı. Bir de bu oyun için New Game+ özelliği geldi. New Game+, karakterlerin mevcut statları değişmeden daha zor düşmanlara karşı savaşmakla kurulu olan bir özellikti. Onun dışında oynanışla ilgili diğer özellikler, ilk oyunla aynıydı. Oyunun hikayesinden sorumlu ekip artık eski Marvel yazarlarından oluşan Man of Action değildi. Raven Software, ikinci oyunun hikayesi için Marvel’la işbirliği yaptı. İlk oyunda insanları ve mutantları kurtarmak için Brotherhood of Mutants’a karşı savaşan X-Men, şimdi insanları ve mutantları kurtarabilmesi için Apocalypse’e karşı göğüs germelidir. Ama bunun için Brotherhood of Mutants’la işbirliği yapmalıdır. Tüm dünyanın geleceği, bu iki takıma bağlıdır.

Bu noktadan sonra kafalar karışık olabilir. Çünkü Marvel Ultimate Alliance’dan bahsetmem gerekirken X-Men Legends’dan bahsettim. Bunun sebebini açıklamak gerekirse, anlattıklarım Marvel Ultimate Alliance için bir ön hazırlıktı. Yani X-Men Legends’ın hikaye, oynanış ve tasarım özellikleri; Marvel Ultimate Alliance’nin oluşumuna zemin hazırladı. X-Men Legends serisinin aldığı başarılar, Raven Software’a oyunları için Marvel karakterlerinin kapısını açmıştı. Böylece Raven Software, tüm Marvel karakterlerinin yönetildiği bir oyun için çalışmalara başladı ve uzun süren çabaların ardından Marvel Ultimate Alliance’ı piyasaya sürdü.

2)Marvel Ultimate Alliance (24 Ekim 2006)

Marvel Ultimate Alliance, X-Men dahil birçok Marvel kahramanını yönlendirdiğiniz bir action RPG oyunu. Aynı zamanda, yukarıda da söylediğim gibi, Spider-Man oyunlarından sonra benim onlarca kahramanı oynayabilme açlığımı gideren oyundur. Oyunun yapımında, X-Men Legends’da olduğu gibi, izometrik dungeon crawler oyunlarından ilham alındı.

Yazılarımda oyunların hikayesinden hiç spoiler vermem ama bu oyunun hikayesinden bahsedecek, daha doğrusu özetleyecek olursam; oyunun hikayesi Stratejik Hükümet Müdahale Uygulama ve Lojistik Departmanı (kısaca S.H.I.E.L.D.)’nın Helicarrier’ı, Dr.Doom’un botları ve Dr.Doom’un işbirliği yaptığı Masters of Evil adlı süper kötüler tarafından saldırıya uğramasıyla başlar. O sırada onları durdurmak için devreye Spider-Man, Wolverine, Thor ve Kaptan Amerika girer. Dr.Doom ve Masters of Evil’ın hain planlarını durdurma görevi, bu dörtlüye ve diğer Marvel kahramanlarına düşmüştür. Gayet klasik bir süper kahraman hikayesi. Hikayenin sunumu için fazla sinematik kullanılmamış. Her Arc için bir tane sinematik var. Onun dışında bütün bölümlerde hikaye, oyunun içinde anlatılıyor.

Oynanışa gelecek olursak; oyunda 16 oynanabilir karakter bulunmaktadır. Oyunda ilerledikçe açabileceğiniz 7 karakter daha eklenmektedir. Oyunun saldırı sistemi, X-Men Legends’daki mantıkla aynı. Toplamda 23 karakterden dördünü seçip, bir takım halinde düşmanlara karşı savaşabilirsiniz. Savaşırken sıradan saldırı ve ezici saldırılarınızla beraber karakterinize özel yetenekleri de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sıradan ve ezici saldırılarınızı belirli bir sırada kullandığınızda kombo oluşturabilirsiniz. Oyunda ilerlediğiniz sırada karakterlerin açılacak olan özel yetenekleri de cabası. Ayrıca oyunda ilerlediğinizde açılacak yeteneklerinizi sonradan mevcut yeteneklerle değişitrebilirsiniz.

Karakterleriniz mağlup olduğunda ya da düşman karşısında yeteri kadar güçlü olamadığında, Extraction Point sayesinde takımdaki karakterleriniz değiştirebilirsiniz. Tıpkı X-Men Legends’daki Xtraction Point gibi. Extraction Point’te aynı zamanda oyundaki ilerlemenizi kaydedebilirsiniz, karakterlerinize level atlattırdığınızda yeni kostümleri açabilir ve onları güncelleyebilirsiniz, bosslardan ya da sandıklardan topladığınız gearları karakterlerinize takabilirsiniz.

Görevlerden sonra bulunduğunuz üs, oyunun RPG ögesini gösteren özelliklerden biridir. Çünkü etrafınızdaki karakterlerle iletişime geçerek onların hayat hikayelerini öğrenebilirsiniz. S.H.I.E.L.D. Direktörü Nick Fury, Black Widow vb. karakterlerle etkileşime geçerek mevcut görev ve onunla ilgili eşya ve mevcut süper kötü hakkında bilgi alabilirsiniz. Hatta bir NPC’le ilgili bir gizemi araştırmak istiyorsanız onunla ilgili ek görevler de mevcuttur üs içinde. Ayrıca karargahta Marvel kahramanlarıyla ilgili trivia testi çözebilir, görevlerden topladığınız simulation disklerini oynayabilirsiniz. Tıpkı X-Men Legends’da olduğu gibi.

3)Marvel Ultimate Alliance 2 (15 Eylül 2009)

X-Men Legends serisi gibi oyuncularından iyi dönüşler alan Marvel action RPG oyunu Marvel Ultimate Alliance için bir devam oyunu kaçınılmazdı. Ama bu sefer geliştirici koltuğunda Raven Software oturmuyordu. X-Men Legends serisi ve Marvel Ultimate Alliance için kullanılan Alchemy motorunun sahibi Vicarious Visions, oyunun yapımından sorumluydu.

Oyun, hikaye bağlamında bence bir RPG oyununda olabilecek en güzel senaryolardan birine sahip. Çünkü oyunun senaryosu, bir çizgi roman uyarlaması ki benim en sevdiğim çizgi romanlardandır. O çizgi romanın adı da Civil War. Çizgi romanı özetlemek gerekirse; New Warriors adlı bir süperkahraman grubu, kendi TV Show’larında kahramanlık yaparken,Nitro adlı bir süper kötünün okuldaki çocukları dahil bir takım insanı katleden bir patlamaya sebep olur. Bu olaydan sonra “Superhuman Registration Act” yasası çıkartılır. Bu yasaya göre,tüm süperkahramanlar hükümetten ve S.H.I.E.L.D.’dan bağımsız çalışmayacaklar. Hepsi devletin polisi gibi olacak. İşte bu durumda, süperkahramanlar bir fikir ayrılığı yaşar ve bu yasadan dolayı iki gruba ayrılırlar. Bir grup yasaya uymayı reddeder, diğer grup da yasayı kabul eder. Hikaye anlatımında oyun,ilk oyuna göre daha çok sinematik içermektedir.

Oyunun oynanış sisteminden bahsetmek gerekirse; X-Men Legends serisi ve Marvel Ultimate Alliance ile neredeyse aynı oynanış sistemine sahiptir. Eklenen ufak tefek yeniliklerden biri güç birleştirme ve iyileştirme. X-Men Legends serisinde karakterler, oyun sırasında bulunan kırmızı iksirler sayesinde sağlıklarını yenileyebilirlerdi. Marvel Ultimate Alliance’da karakterler, düşmanları yendiklerinde ya da kutuları parçaladıklarında çıkan kırmızı küreler yoluyla sağlıklarını yenileyebilirler. Marvel Ultimate Alliance 2’de de karakterler, etrafta buldukları kırmızı küreler ve Heal Point’ler ile sağlıklarını yenileyebilirler.

Oyunun dövüş sistemi de, X-Men Legends serisi ve Marvel Ultimate Alliance ile neredeyse aynı. Bu oyunda, özel yetenekler yerine “Fusion Attack” kullanılır. Fusion Attack sayesinde, karakterlerden ikisi güçlerini birleştirerek daha güçlü saldırılar yapabilir. Örneğin; Iron Man, Uni Beam saldırısını Captain America’nın kalkanı sayesinde daha geniş yansıtabilir.

Karakterleri değiştirip geliştirebildiğiniz, oyunu kaydedebildiğiniz Extraction Point’ler artık yok. Onun yerine menüden karakterlerinizi seçip geliştirebilirsiniz ve oyunu kaydedebilirsiniz. Takımınızı karakter güncelllemeleriyle güçlendirdiğinizde takımınızın gücü yeterli gelmezse, devreye Boost Madalyaları giriyor. Boost Madalyaları sayesinde elde ettiğiniz takım bonuslarıyla daha güçlü oluyorsunuz.

Marvel Ultimate Alliance’ın seriye kattığı özelliklerden biri, diyalog seçimleri. Marvel Ultimate Alliance’da diyalog seçimi, sadece Weasel karakteri için vardı. Weasel ile oyun içindeki bir sırrı araştırırken öğrendiğimiz bilgileri ona anlattığımızda bir konuda tercih yapmamızı istiyordu. Marvel Ultimate Alliance 2’de daha fazla diyalog seçimi mevcut. Diğer süperkahramanlarla konuşurken diyalog anında vereceğiniz kararlar, üç gruba ayrılır. Aggressive, Diplomatic ve Defensive. Diyalog sırasında verdiğiniz kararlar, diğer süperkahramanlara olan tutumunuzu belirler.

Marvel Ultimate Alliance serisi, ikinci oyunun aldığı karışık yorumlardan dolayı on senelik bir sessizliğe büründü ve Marvel Ultimate Alliance serisinin yapım haklarını on sene sonra Koei Tecmo aldı. Koei Tecmo’nun alt kuruluşlarından Team Ninja, yeni bir Marvel Ultimate Alliance oyunu için hazırlıklara başladı ve 19 Temmuz 2019 tarihinde Marvel Ultimate Alliance 3:The Black Order piyasaya sürüldü. Bu oyunu anlatmak isterdim, ama ne yazık ki oynayamadım. Çünkü oyun, sadece Nintendo Switch için piyasaya sürüldü ve ben henüz Switch sahibi değilim. O yüzden bu oyun hakkında konuşmam pek doğru olmaz. Ama bu oyunu ayrı bir inceleme yazısı üzerinde ele alabilirim.

4)Sonuç

Marvel Ultimate Alliance serisi, önceki bir Marvel action RPG oyununun temelleri üzerinde kurulmuş, tüm RPG oyuncularına süperkahramanlık deneyimini yaşatan, harika bir seridir. Bana soracak olursanız, ben karışık yorumlarına rağmen Marvel Ultimate Alliance 2’yi daha çok seviyorum. Çünkü Marvel Ultimate Alliance 2’nin hikayesi,süperkahramanlığın kime göre özgürlüğü, kime göre denetimi desteklediğini oyuncuya sorgulattırıyor. Aynı zamanda bu, hikayelerde hoşuma giden temalar arasındadır.

Süperkahraman hikayelerini bir RPG oyununda görmek gerçekten harika. Süperkahramanların kendisi de öyle. Ne kadar hayali karakter olarak algılansalar da. Ama süperkahramanlar sadece hayali dünyalarda bulunmaz. Gerçek dünyada da süperkahramanlara sahibiz. Polisler,askerler,avukatlar ve en önemlisi doktorlar ve hemşireler. Doktorların günümüzde önemi oldukça büyük. Çünkü Corona virüsünün yaygınlaştığı bu zor dönemde Hipokrat yemini etmiş bu cesur yürekli insanlar,insanlık için Corona virüsünü durdurmanın yollarını aramaktadırlar. Bu yüzden gecelerini gündüzlerine katmak zorunda oluyorlar. Bence bu durum, doktorlar ve hemşireleri bir süperkahraman yapar. Ama bu süperkahramanlar tek başına Corona virüsünü durduramaz. Bu noktada size de sorumluluk düşüyor. Yapmanız gereken bu zor günlerde evde kalmak,gerekmedikçe sokağa çıkmamak. Bu süperkahramanlar ancak bu şekilde Corona virüsünü alt edebilirler.

O yüzden evinizde kalın, güvende kalın, sağlıcakla kalın. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. #EvdeKal

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 3

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir