Ana sayfa » Cyberpunk 2077 – Ön İnceleme

Cyberpunk 2077 – Ön İnceleme

Yazar Thunder
0 yorum
5
(1)

Cyberpunk 2077

 Çoğumuzun uzun zamandır beklemiş olduğu Cyberpunk 2077’nin 20 dakikalık oynanış videosu geçenlerde yayımlandı. Kim bilir, belki de oyunun bu kadar ertelenmesinin ardından sunulan bir hediyeydi. Lakin bu bir şeyi değiştirmez, iyi okumalar!


Şehrin Yapısı

Blade Runner 1989

Videomuz öncelikle, koca abimizin de dediği gibi “Efsanelerin doğduğu şehir” olan Night City içinde, Lizzie ablamızın mekanına doğru bir araba sürüş seansı ile başlıyor. İlk olarak şehrin yapısından bahsetmek isterim. Şehrin “daha düşük statü”ye sahip olduğunu tahmin ettiğim konumlar, tıpkı Blade Runner 1989‘daki loş ışıkların aydınlattığı şehirler gibi. Neredeyse baktığınız her yerde, neon ışıklar döşenmiş reklam tabletleri gözünüzü alıyor; şehrin bomboş olması da, herkesin kuytu köşelerde işini hallettiği olduğuna sizi emin bırakıyor. Yüksek binalar ve gördüğümüz araçlardaki çeşitlilik, bize bu Asya vari alandaki statünün az da olsa yükselebileceğine inandırıyor.

 

 

Savaş Mekaniği

Oyundaki savaş mekaniği gayet basit, lakin yeterli. Dishonored‘da da gördüğümüz blok ve saldırı mantığı var, ayrıca bunların yanına bir de gelen saldırıları savurup, rakibin kafasını karıştırabileceğimiz dodge mekaniği eklenmiş. Seri yumruklar için tuşa basıp çekmeniz yeterli olacaktır; ancak rakibinizin kafasında büyükçe bir tümsek bırakmak için tuşa basılı tutabileceğinizi unutmayın! E karşınızda sadece bir hedef olmayacak, bu durumda da dodge işin içine karışıyor.

V‘ye karşı İkizler

Ancak rakibinizi alt etmek için illa ki savaşa girmek zorunda değilsiniz. Savaş dışında da karşı tarafla hunharca yöntemle etkileşime geçebilirsiniz. Bunlar için en iyi örnekler kesinlikle gizlilik, ve hack mantığıdır. Kaostan uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler lütfen eğilsin. Heh, işte bu kadar! Artık sessiz bir şekilde ilerleyebilirsin. Unutma, en ölümcül darbeler gizli olanlardır!

Hack mantığı ise oldukça çeşitli gözüküyor. Aşağıdaki görsel üzerinden gidecek olursak, yaptığımız tüm hacklemeler belirli değerde “Cyberdeck Hafızası” kullanıyor. Örnek olarak Overheat, Cyberdeck Hafızası tüketiyor. Kullanıldığında karşı tarafın biyonik derisini yakmaya başlar. Anlık olan yapılan bu hack ile karşı tarafa hasar verip, rahatlıkla dikkatini dağıtabilirsiniz. Bu hack dışında karşı tarafın bombasını deaktif edebilen, ses sistemini bir süreliğine kapatabilen ve silahını bozabilen hacklerimiz de mevcut. Cyberdeck Hafızası da büyük olasılıkla etrafta toplanabilir bir madde olacaktır.

V, bir ganger üzerinde hack yaparken

 

Silah Kullanmak

Öncelikle silahlar modifiye edilebilecek, bunu biliyorduk. Bu videoda modifiye kısmı pek gösterilmese de, çeşitli silahları görebildik. Vuruş hissi aşırı iyi, savaş içerisinde kullanabildiğimiz edevatlar ise çeşitli. Önceki videolarda Kereznikov adında bir şırınga sayesinde perspektife göre reflekslerimizi hızlandırıyor, veya zamanı kendimiz için yavaşlatıyorduk. Bu videoda ise anlık olarak canımızı arttıran ve zıplama mesafemizi yükselten bir şırınga kullanıyoruz. Yani, çeşitli olan tek şey silahlar değil.

Aynı zamanda tahminimce oyunda 3 adet kullanılabilir silah yuvası olacak. Bunlar da tahmin edebildiğiniz üzere: ana silah, yan silah ve yakın menzil silahı.

V yargı dağıtırken

Konuşmalar

Oyunda gözüme batan en büyük şeylerden birisi de, konuşma eylemi için bir tuş olmaması. Yani birisinin yanına vardıktan sonra bir tuşa basınca değil; sadece yakınına gelince diyalog kısmı açılıyor. Bence gayet dinamik olmasının yanı sıra, sürükleyici olmuş. Aynı zamanda birisi ile diyaloğa girdiğinizde oyun sizi farklı bir ekrana almıyor. Yani oyuncunun karakter ile bir olduğu hissini veriyor. Bunun yanında karakter geçmişine göre değişen konuşmalar fark edici olmuş. Yani herhangi bir durumda, bir katil ile basit bir hırsız aynı cevabı vermez

V, Lizzie‘nin mekanına girerken

 

Araç Sürme

Araca bindiğimizde oyunun otomatik olarak bizi FPS moduna almasının dışında, sağ alt köşedeki arayüz, araç içinde perspektifimizi değiştirebileceğimizi belli ediyor. Pek detaylı olarak göremesek de, oyunda modifiye sisteminin olduğu aşikar. İlk bindiğimiz araçta olup, sonraki araçta olmayan birkaç özellik; ve “arabacı” ile olan diyaloğumuz bunu kanıtlar nitekilte. Bunlar dışında araç sürme hissi oldukça dinamik ve hoş. Ayrıca araç içinde kafamızı dışarıya çıkarıp rüzgarın şiddetiyle huzur bulmamız mümkün. Şaka, şaka. Araç içerindeyken saldırı moduna geçerek silahınızla hedeflere saldırabilirsiniz, tabi becerebilirseniz!

Lüks aracımızla Night City’i dolaşırken

 


 Yazımızın bu kadar olduğunu söyleyebilirim. Söyleyebileceğim başka bir şey de, bu sefer oyun kesinlikle 19 kasımda bizlerle!

 

Hatırla hatırla,
19 kasımı hatırla.

 

Kaynak

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bir Yorum Bırakın

Şunlar da hoşunuza gidebilir